Święty Aleksy TOTH – o tym jak papież został nieomylny

Alexis_TothŚw. Aleksy Toth, Prawdziwy Ekumenista, nigdy nie wstydził się Świętego Prawosławia i w imię miłości bliźniego, wyznawał śmiało wobec innowierców zbawczą naukę i wyłączną prawdę Cerkwi.

Sam będąc byłym greko-katolikiem, przyprowadził kilkanaście tysięcy Karpato-Ruskich imigrantów do Ameryki, ze schizmy Brzesko/ Użhorodskiej na łono macierzystej Ruskiej Cerkwi Prawosławnej.

Według konserwatywnych oszacowań kościoła rzymsko-katolickiego, powrót owych kilkunastu tysięcy imigrantów na łono Cerkwi, w perspektywie kilku pokoleń kosztował papiestwo około 250 tyś. wiernych.

Podczas swojej działalności, Św. Aleksy napisał popularny katechizm pod tytułem, Gdzie Szukać Prawdy („Where to Seek the Truth”). Krótko opisał tam między innymi przebieg soboru Watykanskiego I-go, który ogłosił dogmat o nieomylności papieża. Opisał jak doszło do uchwalenia na soborze nowego dogmatu:

„(spójrzmy) jaka wolność tam panowała.

764 biskupów przybyło na „sobór”,

a 163 z różnych powodów wyjechało z Rzymu. Główną przyczyną było to, ażeby nie rozgniewać Papieża Piusa IX, oraz żeby oszczędzić swoje sumienie, dlatego iż on (papież), na ślepo wierzył w swoją własną „nieomylność.”

81 biskupów nie brało udziału w głosowaniu,

91 wstrzymało się,

51 głosowało z „zastrzeżeniami”,

85 głosowało przeciw „nieomylności”,

i tylko 283 biskupów na ślepo przyjęło „nieomylność” papieża!

Z tych 283 biskupów, dwie-trzecie to Włosi, którzy podczas swego pobytu w Rzymie na soborze byli utrzymywani na koszt papieskiego skarbca.  …

Jest mitem, że później wszyscy biskupi „zgodzili się” przyjąć nieomylność papieża. Było to po prostu komedią, ponieważ zdawali sobie sprawę, że papież nie będzie się z nimi patyczkował … ale po prostu pozbawi ich stolic biskupich…”

Teraz spytajmy się, czy to był sobór gdzie hierarchowie doszli do konsensus pod natchnieniem Ducha Św.?

Opracowanie: PrawoslawniKatolicy.pl

1 Komentarz on Święty Aleksy TOTH – o tym jak papież został nieomylny

  1. Pół-Łemko // 2014-07-23 at 11:08 //

    Może by tak te informacje o liczbie głosujących biskupów na Pierwszym Watykańskim Soborze skonfrontować z bardziej obiektywnymi źródłami: http://en.wikipedia.org/wiki/First_Vatican_Council

Komentarz są niedostępne