Ekumeniczna herezja w Portugalskiej Cerkwii

Katolicka Agencja Informacyjna podaje (2014-01-10):

<<

Pięć Kościołów wzajemnie uzna chrzest

KAI |

Przedstawiciele pięciu Kościołów w Portugalii: katolickiego, luzytańskiego (anglikańskiego), prezbiteriańskiego, metodystycznego i prawosławnego podpiszą 25 stycznia deklarację o wzajemnym uznaniu chrztu. Uroczystość odbędzie się na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w luzytańskiej katedrze św. Pawła w Lizbonie.

Pięć Kościołów wzajemnie uzna chrzest HENRYK PRZONDZIONO /GN

Przewodniczący komisji ds. misji i nowej ewangelizacji katolickiego episkopatu Portugalii, bp António Couto powiedział, że do podpisania dokumentu dojdzie po wielu latach pracy w dialogu ekumenicznym.

Do Kościoła katolickiego należy niemal 85 proc. mieszkańców Portugalii.

W Polsce deklarację o wzajemnym uznaniu chrztu podpisało w 2000 r. siedem Kościołów: katolicki, ewangelicko-augsburski, ewangelicko-metodystyczny, ewangelicko-reformowany, polskokatolicki, starokatolicki mariawitów i prawosławny.

źródło: http://kosciol.wiara.pl/doc/1845016.Piec-Kosciolow-wzajemnie-uzna-chrzest

>>

 

Jeden z przytomnych rzymsko-katolickich czytelników spostrzega iż  “kościół” anglikański wprowadza właśnie nowy “rytuał chrztu” w którym “Rodzice i chrzestni nie muszą się już wyrzekać grzechu ani szatana. Nie deklarują też swego poddania Jezusowi Chrystusowi, bo poddaństwo źle się kojarzy, zwłaszcza kobietom.” :

 

<<

Anglikanie grzechu się nie wyrzekną

DODANE 2014-01-08 00:02

RADIO WATYKAŃSKIE |

Szatana też nie. Abp Welby właśnie zatwierdził nowy rytuał chrztu.

Anglikanie grzechu się nie wyrzekną Abp Justin Welby

Na razie nie zastępuje on poprzedniego, a jedynie stanowi wersję alternatywną, którą stosuje się już jednak w ponad tysiącu anglikańskich parafii.

Rodzice i chrzestni nie muszą się już wyrzekać grzechu ani szatana. Nie deklarują też swego poddania Jezusowi Chrystusowi, bo poddaństwo źle się kojarzy, zwłaszcza kobietom. Nowa formuła przewiduje jedynie wyrzeczenie się zła, wszelkich jego postaci oraz fałszywych obietnic. Zdaniem pomysłodawców kolejnej reformy liturgicznej nowa formuła jest bardziej zrozumiała i idzie z duchem czasu.

We Wspólnocie Anglikańskiej nie brak jednak krytyków nowego obrzędu. Zdaniem bp. Michaela Nazira-Ali Kościół banalizuje w ten sposób swoje nauczanie, uważając, by wszyscy czuli się jak w domu i nikogo nie urazić. Tym samym jednak chrzest został sprowadzony do banalnego powitania we wspólnocie Kościoła i nie ma już żadnego zakorzenienia w Bożych obietnicach. Inny członek Synodu Generalnego zaznacza, że zmiana rytuału jest konsekwencją faktu, iż większość anglikanów nie wierzy już piekło, grzech czy skruchę. Wystarczy złożyć ręce i uśmiechać się, by pójść do nieba. Nie tego jednak nauczał Jezus – mówi cytowany przez Daily Mail anglikański biskup.

>>

źródło: http://info.wiara.pl/doc/1840951.Anglikanie-grzechu-sie-nie-wyrzekna

 

Inni komentatorzy (nawet rzymsko-katoliccy) zwracają uwagę:

  • Domagam się precyzji, postluterańskie organizacje religijne to nie żadne “kościoły”, tylko zbory.
  • Zawsze myślałem, że Pan Jezus założył tylko jeden Kościół jak zresztą mówi Credo.

 

Omówienie -potwierdzonego wielowiekową tradycją –  prawosławnego stanowiska nie uznającego ważności Chrztu Świętego sprawowanego przez heretyckie wspólnoty odłączone od Cerkwi Chrystusowej, zainteresowani czytelnicy, znajdą w książce:  Świadectwo konwersji do Prawosławia – Wierzę w Jeden Katolicki Kościół w Części IV zatytułowanej: “Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest”,  oraz w naszym dziale: Cerkiew – Jeden Chrzest

 

Wierzę w Jedyny Święty, Powszechny i Apostolski Kościół.

Wyznaję jedyny chrzest na odpuszczenie grzechów

( z Wyznania Wiary Świętej Liturgii – w tłumaczeniu dokonanym z błogosławieństwa Świątobliwego Synodu Świętego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce z 1936 roku)

 

Opracowanie: PrawoslawniKatolicy.pl