Skan dokumentów podpisanych na Soborze na Krecie – 33 hierarchów (20%) NIE PODPISAŁO dokumentów

Skany końcowych dokumentów podpisanych na Soborze na Krecie dostępny on-line

Kopia “Relacji” Tekst ujawnia, że wielu hierarchów nie podpisało dokumentów

Ostateczna wersje tekstów powstałych na Soborze na Krecie została udostępniona on-line na stronie internetowej theolcom.ru. Tekst “Relacje Prawosławnej Cerkwi z resztą świata chrześcijańskiego” będą szczególnie interesujące dla wielu, bo pokazują, że nawet więcej niż sądzono wcześniej hierarchów odmówiło podpisania dokumentów. Spośród 162 obecnych hierarchów, w sumie 33 hierarchów, czyli 1 na 5 (20%), nie podpisało dokumentów, w tym 5 z Patriarchatu Konstantynopola.

Spośród wszystkich reprezentowanych lokalnych Cerkwi, Patriarchat Serbii wyróżnił się odmową złożenia podpisu 17 z 24 hierarchów . Tylko 7 lub około 30%, zgadzało się z dokumentami, na jakiej podstawie Patriarcha Serbii dodał swój podpis na dokumencie? Biorąc pod uwagę, że podpis Patriarchy miał wyrazić konsensusu lub przynajmniej większość swego Kościoła, czy to nie jest jaskrawym przykładem braku konsolidacji i panowania “papieskiej” mentalności? Tam wychwala się konsolidację z której zasłyną Sobór na Krecie i nieustannie okrzykuje w oficjalnej propagandzie powadzonej przez rzeczników Soboru?

Co więcej, gdy w dziejach Cerkwi Prawosławnej i Soborów powszechnych, został przekazany dokument w tak dużej niezgodzie większości i czyż nie jest to przerwa w łączności komunii czy anatema przez większość? Innymi słowy, czy kiedykolwiek Cerkiew pozwoliła na odmienną postawę w sprawach wiary? Dla tych, którzy twierdzą, że w omawianych tekstach nie określano doktryny lub nie próbowano zdefiniować dogmatu, odpowiedź jest taka, że tekst jest pełen nauki dogmatycznej o Cerkwi, będącej przedmiotem wiary, którą wyznajemy i w którą wierzymy. Ponieważ Chrystus jest nierozerwalnie związany z Jego Ciałem, którym jest Cerkiew, tak też Chrystologia jest nierozłączna z eklezjologią. Co sądzimy o Cerkwi bezpośrednio odzwierciedla naszą wiarę w Chrystusa. Stąd, nie może być żadnych wątpliwości, że wiara Cerkwi w Chrystusa jest stawką “Relacji” do tekstu i nie może być żadnych kompromisów w sprawach wiary.

Czas dla wszystkich biskupów, i rzeczywiście, wszystkich prawosławnych chrześcijan, a zwłaszcza duchownych, by stanąć i wyznać Prawosławną wiarę w jedną, świętą, katolicką i apostolską Cerkiew ponad i przeciwko nowej heretyckiej eklezjologii ekumenizmu, jasno wyrażonej w tekście “Relacje”, który powstał. Wiele innych może przyłączyć się do tych 33, którzy nie podpisali nieprawosławnych dokumentów i nich wszyscy razem jasno i bez ogródek określą prawosławną naukę o jedności i świętości Cerkwi do swojej owczarni i całego Kościoła.

Czytelnicy mogą znaleźć angielską wersję tutaj- here, a grecką wersję tutaj-here.

Lista tych, którzy nie podpisał się pod tekstem, w kolejności ich pojawiania się w tekście:

Patriarchat Ekumeniczny:
1. Izajasz Denver
2. Nicholas Detroit
3. Amphilochios z Adrianopolis
4. Antonios Hierapolis, szef ukraińskiego prawosławia w USA
5. Grzegorz z Nyssy, szefa rosyjskiej Karpackich prawosławnych w USA
Od Patriarchatu Aleksandrii
6. Jonah Kampala
7. Serafin z Zimbabwe i Angoli
Od Patriarchatu Jerozolimy
8. Benedykt Filadelfii
9. Theophylaktos Jordanii
Od Patriarchatu Serbii
10. Amphilochios Czarnogóry i przybrzeżnego
11. Porfirije Zagrzebiu i Lublanie
12. Vasilije z Sirmium
13. Lucjan z Budim
14. Longin Nova Gračanica
15. Irinej od Backa
16. Hrizostom z Zvorniku i Tuzli
17. Justin od Zicha
18. Pahomije od Vranje
19. Jovan Šumadija
20. Fotije Dalmacji
21. Hrizostom z Bihaciu i Petrovac
22. Joanikije od Niksic i Budimlje
23. Milutin Valjevo
24. Dawid Krusevac
25. Jovan Slawonii
26. Ilarion z Timok
Cerkiew na Cyprze
27. Athanasios Limassol
28. Neophytos z Morphou
29. Mikołaj Amathus
30. Epiphanios z Ledra
Cerkiew w Grecji
31. Chrysostomos z Peristerion
32. Hierotheos Nafpaktos i Aghios Vlasios
33. Anthimos Alexandroupolis
https://orthodoxethos.com/post/scans-of-the-final-signed-documents-from-the-cretan-council-available-on-line

tłumaczenie: http://ortodoksja.pl/2016/09/skany-koncowych-dokumentow-podpisanych-soborze-krecie-dostepny-line-kopia-relacji-tekst-ujawnia-ze-wielu-hierarchow-podpisalo-dokumentow/

Skan podpisów hierarchów PAKP:

podpisyrel

podpissawa

podpisypakp