Znaczenie ikony w XIX wiecznym kościele prawosławnym
Słowo ikona oznacza po grecku obraz. Ikony w kościele prawosławnym mają ogromne znaczenie. To obrazy sakralne przedstawiające świętych lub sceny biblijne.
Pierwsze ikony ukazujące żywoty świętych, pojawiły się w czasach kultury bizantyjskiej. Łączyły w sobie wtedy i później, wspaniałą sztukę oraz wielkie uduchowienie. Stare ikony prawosławne z XIX wieku, były wykonywane bardzo precyzyjnie przez mnichów, zgodnie z tradycją ikonograficzną. Podręczniki, w których zawarte były wskazówki, jak je tworzyć, dawno zaginęły, jednak do dzisiaj powstają wyjątkowe arcydzieła tej sztuki. Proces wykonywania prawdziwej ikony był dosyć skomplikowany i dzielił się na kilka etapów. Ikony malowane były zazwyczaj na drewnie, które było polerowane, nacierane olejem rtęciowym, suszone i pokrywane gładką warstwą gipsu. Oryginalne ikony prawosławne powstawały w XIX wieku w zakonach i były robione przez mnichów, którzy zachowywali w tym czasie całkowity post. Przy ich tworzeniu niezbędna była również odpowiednia modlitwa. Dzięki temu zawierały w sobie ogromny pierwiastek duchowy. Wizerunki świętych miały starannie dopracowane szczegóły, takie jak ręce, stopy czy twarz. Ikony prawosławne z tego okresu są rzadkością i można je głównie spotkać w zabytkowych cerkwiach na terenie Rosji. Te, które powstały po 1920 roku nie miały już tego samego potencjału duchowego.
Duchowy fundament XIX wiecznych ikon prawosławnych
Stare ikony prawosławne mają ogromną wartość duchową, dlatego nie jest ważne, kto je namalował, ale co na nich się znalazło i jak oraz kiedy powstały. Wiele osób wierzy w istnienie zabytkowych ikon, które nie zostały wykonane przez człowieka. Ich zdaniem są to dzieła boskie. Historycy badają XIX wieczne ikony prawosławne, zwracając uwagę, przede wszystkim na ustalenie okresu, w jakim zostały zrobione. Sprawdzają oni również ich autentyczność. Ceny oryginalnych ikon z lat poprzedzających 1920 rok są niewyobrażalne. Wiele z nich to bezcenne dzieła. O ich wartości decyduje także ich duchowa treść, która może być interpretowana na wiele sposobów. Symbolika ikon prawosławnych pozwala na ich różnorodne odczytywanie. Realne odwzorowanie postaci sprawia, że robią one wrażenie zawsze spoglądających na wiernych, co dodaje tym obrazom wyjątkowego, mistycznego znaczenia. W przerwie spoglądania na wspaniałe ikony, można sprawdzić wyniki sportowe, wykorzystując Meczyki.pl kod promocyjny Fortuna. Na przestrzeni XIX wieku powstało wiele zachwycających swoim wyjątkowym pięknem ikon prawosławnych. Każda z nich przedstawiała inną świętą postać i inną historię z jej życia lub wątki z Biblii. Można na nich podziwiać, między innymi postacie z Trójcy Świętej czy też przedstawienia Dwunastu Wielkich Świąt. Najczęściej pojawia się jednak postać Matki Boskiej, zazwyczaj z Dzieciątkiem lub w momencie Zwiastowania. Warto wiedzieć, że oryginalne XIX wieczne, rosyjskie ikony prawosławne posiadają certyfikat Ministerstwa Dziedzictwa Kulturowego Rosji.
Bogato zdobione złotem, ale wykonane na surowym drewnie ikony prawosławne z XIX wieku są doskonałymi dziełami sztuki. Stanowią również wspaniałe źródło duchowych treści.