O Wierze i Zbawieniu – Archimandryta Ambroży Jurasow – Ocenzurowany

Archimandryta Ambroży (Aleksander Jurasow), biskup Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (Patriarchatu Moskiewskiego) i jego książka “O wierze i zbawieniu”. W książce JE Ambroży odpowiada na pytania wiernych, nawet dość nietypowe i kontrowersyjne (dla ludzi z zachodu). Za wydanie Polskie odpowiada Redakcja (hieromnich Gabriel i Marek Jakimiuk, redaktor wydawnictwa Bratczyk), tłumaczenia dokonał Krzysztof Tur. I tutaj mamy niemałą niespodziankę. Książka uległa cenzurze PAKP o czym świadczy wyraźnie napisana informacja, głosząca: “Cenzor: ks. prot. Sławomir Chwojko”. Ale co można było usuwać z tak bożej lektury?

Tekst rosyjski jest bez problemu dostępny, więc każdy może sobie sprawdzić, że to co piszę poniżej jest prawdą i nic nie nazmyślałem. I teraz analizujemy co mówi nam archimandryta, a co nie podobało się księdzu protojerejowi cenzorowi. Podane numery pytań dotyczą wydania rosyjskiego (oryginału):

12. Jaka jest różnica między naszą prawosławną wiarą a wiarą katolicką?

Archimandryta wymienia różnice w teologii, wymienia herezje kościoła papieskiego a na końcu stwierdza, że prawosławni powinni modlić się za upadłych (katolików i protestantów) by Pan w swej łaskawości otworzył im oczy, ponieważ ani protestanci ani katolicy nie otrzymali ważnego chrztu.

14. Czy chrzest i pochówek dokonane w Kościele Katolickim są ważne?

Archimandryta mówi nam (cytuję): “Jeśli wierzący przechodzi z Kościoła Katolickiego do Prawosławnego należy go włączać tylko przez chrzest, czy to ksiądz, kardynał czy nawet sam papież. Sakramenty (w tym chrzest) są dokonane przez Ducha Świętego. Wg praw Soborów Powszechnych nie ma Ducha Świętego u heretyków, dlatego sakramenty w tym kościele są nieważne, ponieważ trwają w 10 dużych i 50 małych herezjach.”

21. Jak odnosić się do РПЦЗ / ROCOR?

Archimandryta popiera działalność РПЦЗ, jaką jest nawracanie heretyków na zachodzie. Jednocześnie stawia wiernym (którzy obecnie napływają do РПЦЗ) zarzut schizmy oraz ma za złe wypominanie istnienia sergianizmu w Cerkwi, gdyż zwykły człowiek, nawet w takich warunkach mógł osiągnąć zbawienie. Pod koniec wypowiedzi stwierdza, że skoro Patriarchat Moskiewski kolaborował z czerwonymi to РПЦЗ opuściła Rosję w trudnej chwili i nikt nie jest w tej sytuacji bez winy. Stwierdza także, że obie cerkwie się połączą, gdy Rosja zacznie się nawracać (książka była napisana przed 2007 rokiem).

22. Dlaczego kraje zachodu są bogatsze finansowo niż Rosja?

Archimandryta stwierdza, że po co komu bogactwo, skoro wielu ludzi popełnia samobójstwa, ćpa, ma depresję i że największym bogactwem jest łaska Boża.

23. Słyszałem że w Bizancjum robili znak krzyża dwoma palcami. Czemu my robimy trzema?

“Na Drugiej Radzie Ekumenicznej metropolita Meletios pokazał moc krzyża, dodając trzeci palec. Wykonywaliśmy znak krzyża trzema palcami od czasów starożytnych, w imię Świętej Trójcy, ściskając dwa palce jako znak, że Jezus Chrystus ma dwie natury – boską i ludzką.”

40. Dlaczego gasi się świece podczas czytania Szestopsalmia?

Chodzi o to że w Starym Testamencie nie było światłości, czyli Chrystusa, który oświetla wszystko.

66. Co oznacza liczba 666?

666 to imię diabła a 888 to imię Chrystusa. Dalej archimandryta interpretuję znaczenie tablicy rejestracyjnej samochodu w monasterze. [ja naprawdę nie wiem jak to mogło nie pasować cenzorowi XDD]

113. Mówi się “niech się dzieje wola Boża”. Czy istnieje wola Boga, by umierały dzieci?

Śmierć dzieci zazwyczaj ma być znakiem dla ludzi do przeburzenia się i wyjścia z niewoli grzesznego życia.

124. Jak odróżnić wolę Bożą od podstępów biesa?

Bies jest wściekły, gdy zachowujemy przykazania, więc jesli po dobrym uczynku nachodzą nas złe myśli, pokusy czy popełniamy inny grzech, jest to znak że postąpiliśmy dobrze.

125. Dlaczego Rosjanie nie czują tej jedności i spójności, jaką mają inne narody?

Rosjanom brakuje wiary, która zawsze była ich spoiwem.

126. W telewizji często upokaża się Rosjan. Gdzie tylko coś złego się dzieje, od razu Rosjanie są winni. Wielu z nas jest przygnębionych, utrata wiary w naród prowadzi do jego zaniku.

Kara boża za rewolucję i odejście od wary. Należy się modlić a Rosja powróci do wiary i znów będzie potęgą.

177. Mój mąż chce być ochrzczony. Czy mogę być jego matką chrzestną?

Nie można.

192. W świątyni służy ksiądz-nowostylnik. Czy muszę opuścić tą świątynię? [Notka: nowy styl jest wyrazem modernizmu, oficjalnie RPC nie akceptuje nowego stylu]

Archimandryta nazywa nowostylników heretykami. Po Liturgii nowostylej należy obkropić wodą święconą Cerkiew, by dalej mogła być w użytku. Archimandryta dodał też, że wolałby szukać cerkwi ze starym stylem niż uczestniczyć w liturgii nowostylnej.

195. Nasz kapłan przeszedł do РПЦЗ / ROCOR. Jak się do tego odnieść?

Archimandryta nakazuje każdemu zająć się sobą i swoim zbawieniem.

222. Czy można modlić się za księdza, którzy poszedł do РПЦЗ / ROCOR?

Można jak nabardziej modlić się o to by powrócili do RPC.

253. Jestem chory. Byłem leczony długi czas, ale bez skutku i lekarz radzi mi bym zwrócił się do medium.

Lekarz był chyba pijany lub niespełna rozumu, że wierzy w jakieś medium i tam wysyła ludzi. Trzeba się modlić do Boga o uzdrowienie a nie szukać uzdrowienia u diabła.

290. Kim są aferzyści?

“Aferzyści” to oszuści i lichwiarze czyli de facto każdy grzesznik nim jest, bo oszukuje Boga. Archimandryta każe być jak dziecko i wyzbyć się miłości do pieniędzy.

337. Na Sobórze Stu Rozdziałów w XVI wieku uznano golenie brody za grzech. Co cerkiew teraz o tym sądzi?

Archimandryta mówi że nie powinno się golić brody, jednak nie stwierdza wprost czy jest to grzech. Podkreśla pogańską tradycję golenia się.

342. Słyszałam, że duchy domowe ochraniają dom

Brednie

358. Jak powinno się kochać zwierzęta?

“Prawy uznaje potrzeby swych bydląt, a serce nieprawych okrutne.” (Prz 12, 10) Archimandryta mówi że zwierząt nie należy kochać, ale trzeba je szanować i troszczyć się o te, które się posiada, a Bóg będzie wam błogosławił.


 

Dlaczego cenzor PAKPu uznał że te pytania i odpowiedzi nie powinny znaleźć się w polskim wydaniu? Na to niech każdy odpowie sobie w swoim sercu.
Ja zastanawiam się czy Archimandryta Ambroży wiedział o cenzurze panującej w Polsce. A ze swojej strony książkę polecam, gdyż jest ona bardzo przydatna i porusza dość mało znane wśród polskich prawosławnych tematy, nie rzadko wchodząc na tematy kontrowersyjne, które jednak mogą frapować wielu chrześcijan.

źródło: FB Maksymilian Balazy